Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Příliš levý školský zákon

5. 05. 2016 12:55:56
Miloš Zeman včera vetoval novelu školského zákona. Aniž by to přímo řekl, je tento zákon příliš levicový i na něj. Hlavně v oblasti předškolního vzdělávání a péče tato novela působí jako z Orwellova románu.

Na Miloše Zemana vskutku neobyčejně demokratický krok.

Nechme stranou státní maturity (ačkoliv jsem pro a mám pro to své důvody) i státní přijímačky (ačkoliv jsem proti a mám své důvody). Chci se zastavit u předškolního vzdělávání. Protože se v něm pohybuji, takže se mě přímo týká.

Předškolní péče se v poslední době stává politikem. Nejspíš to souvisí s růstem ekonomiky - rodiče najednou mají více pracovních příležitostí a pochopitelně potřebují děti někomu svěřit, aby mohli do práce nastoupit. Babičky a dědečkové často také ještě pracují, takže "školka" je první řešení, které se nabízí.

No jo, ale školek je najednou málo. V poslední dekádě minulého století, kdy bylo dětí málo, se spousta školek zavřela, zrušila, přestavěla, a dnes údajně chybějí. Sílí hlasy tesknící po systému, jaký panoval "za totáče" - místo ve školce každému, pěkně podle bydliště, nejlépe povinně. Zkrátka - máš na to roky, holátko, tak pomašíruješ. A žádné řeči, žádné vybírání. pomažeš tam, kam tě nadirigujeme. To by bylo, aby sis vybíral! Řídíme stát jako firmu. U pásu taky budeš dělat, co se ti řekne.

Podle sociálních inženýrů vládnoucí koalice tedy bude nejlepší, když stát nařídí obcím, aby vybudovaly kapacity pro všechny předškoláky. A protože se přeci jen nějaký propad v porodnosti očekává, tak aby školky nebyly prázdné, naženeme tam výhledově i dvouleťáky. Když už to stálo takový prachy, no ne? Řešení na první pohled logické, ale totálně vedle. Pro stát, pro obce, pro občany.

Potíž je v tom, že natalita se - jak dokazuje demografický vývoj posledních let - do značné míry pojí s ekonomickou prosperitou. Resp. - když nastává konjuktura, natalita mírně klesá (rodiče raději jdou do práce, dítě neplánují), když přichází recese, natalita mírně roste (rodiče bez práce zůstavají doma, dítě může často znamenat i zdroj příjmu).

Takže současný růst ekonomiky za pár let přinese pokles počtu předškoláků a obcím zůstanou nevyužité kapacity, které často budou muset provozovat "naprázdno", aby nemusely vracet dotace, vázané na určitou dobu provozu zařízení. Obce tak příjdou o spoustu pěněz, a to hned několikrát:

1) Budou muset investovat do zařízení, která využijí jen jednoúčelově. Například vybudovat jednu třídu pro 28 dětí znamená mít sociálku se šesti toaletami, šesti umyvadly, šesti bateriemi zabezpečenými proti opaření, zahradu, parkovací místa pro dvě auta, výdejnu stravy... Půl milionu to nespraví. Až počty dětí klesnou, co s tím?

2) Ministryně školství Valachová přímo odkazuje na dotace, které obce na vybudování a provoz předškolních zařízení dostanou. Ale to je jen vyhazování peněz z jiné kapsy téhož kabátu. Nehledě na to, že i obce se budou muset podílet na provozování neobsazených nebo málo obsazených školek. Není vůbec snadné pronajmout jen část školky. Brání tomu hygiena, bezpečnost dětí, speciální stavební úpravy atd. A pokud školku zavřou předčasně, budou muset dotace vrátit.

3) Tím, že se nacpou peníze do budování a provozu kapacit, které za pár let nebudou potřeba, budou tyto peníze chybět jinde. Například na pomoc při péči o umírající osobu. Kdo se v poslední době staral o někoho blízkého v jeho posledních dnech, nejspíš ví, jak je těžké až nemožné sehnat pomoc třeba při prostém píchnutí injekce. Nemluvě o ucpané cévce nebo kanyle, o osobní hygieně nemocného atd. Takové služby v některých regionech prostě nejsou dosažitelné. Nebo třeba jen na půl hodiny týdně...

A přitom je řešení docela prosté. A sama tato politická garnitura si k němu paradoxně otevřela cestu schválením zákona o dětské skupině.

Dětské skupiny jsou specifickou odrůdou předškolní péče. Na rozdíl od mateřských škol nezajišťují předškolní vzdělávání (proto se také nemohou nazývat mateřskými školami), ale pouze hlídání dětí. Personál nemusí mít pedagogické vzdělání, mohou být provozovány v prostorách zkolaudovaných jako byty a pokud jsou provozovány jako firemní školky, provozovatel si náklady uplatní do daňového základu. A právě firemní školky jsou ty, které by mohly v budoucnu problém nedostatku školek řešit.

Podle mých zkušeností drtivá většina rodičů hledá školku co nejlevnější a co nejblíž. Prostě jejich ekonomické zájmy (a většinou i možnosti) je limitují. I ti rodiče, kteří své děti umístí v soukromé školce, stejně neustále hledají místo v levnější "státní", a jakmile ho najdou, dají dítě tam. Přestože úroveň vzdělávání tam bývá poznamenána velkým počtem dětí na 1 pedagoga.

Firemní školky jsou financovány z prostředků zřizovatele. Firmy je zřizují primárně proto, aby umožnily svým zaměstnancům chodit do práce, protože tito lidé mají pro firmu svou hodnotu. Je možné na ně získat i nějaké dotace. Pokud by státní a veřejná správa upustily od megalomanského budování kapacit, které za pár let nebude potřebovat, pokud by vytvořily přijatelné podmínky pro zřizovatele firemních školek - například formou daňových úlev za každé umístěné dítě, firemní školky by docela dobře zvládly oscilaci úrovně počtu předškolních dětí. Školku o pár dětech umístěnou v bytě nebo ve dvou zrušíte a znovu obnovíte prakticky škrtnutím pera, byt prodáte nebo koupíte a tety - chůvy najdete na Úřadě práce. Stát a obce ušetří ohromné peníze na investicích i na dotacích na provoz neobsazených kapacit, zaměstnavatelé udrží své lidi v kontaktu s vývojem, rodiče si udrží práci.

Bohužel - kdo prodělá, budou politici. Ono něco jiného je vybrat bilion na daních a bilion tak rozdat, než 200 mld odpustit, vybrat tak jen 800 mld a tudíž rozdat taky jen 800 mld. Ono to tak dobře nezní a na volebních plakátech nevypadá, přestože společenský efekt by byl rozhodně větší.

A nemusely by se do školek honit povinně už dvouleté děti.

Snad poprvé za ty tři roky Zemanovi tleskám. Snad to veto nepřehlasujou.

Autor: Lumír Vitha | čtvrtek 5.5.2016 12:55 | karma článku: 19.68 | přečteno: 461x

Další články blogera

Lumír Vitha

Zrušte známkování ve škole! Počkat - není to málo?

Škola. Skoro každý v ní strávil část svého dětství. Někteří dokonce i svou pubertu či část rané dospělosti. Každého absolventa poznamenala. Na každém z nich se podepsala... Prokletá škola!! Jak ji změnit? Zrušme to špatné!

3.10.2017 v 9:03 | Karma článku: 28.35 | Přečteno: 852 | Diskuse

Lumír Vitha

Útok na muslimy v Londýně - teror? Antiteror? Nebo nový trend?

Dnes se na idnes objevila informace o tom, že kdosi najel dodávkou do davu lidí (nejspíše muslimů) před mešitou v Londýně. Zadržený řidič prý chtěl zabít všechny muslimy. Nejspíš podle hesla "Jak vy k my, tak my k vy."

19.6.2017 v 9:52 | Karma článku: 36.78 | Přečteno: 1621 | Diskuse

Lumír Vitha

Nebuďte patetický, Libore Čermáku!

Před chvilkou zveřejnil multiaktivní pan Libor Čermák svůj text o údajně zničeném ŘOPíku na Znojemsku studentem umělecké školy. Jeho text je tak patetický, že si pod ním raději vypnul diskuzi.

7.5.2017 v 20:18 | Karma článku: 23.96 | Přečteno: 971 | Diskuse

Lumír Vitha

Porcování medvěda, který nebyl, aneb volební kampaň zdarma

Sotva jsme po Novém roce rozlepili oko zarudlé ještě stopami silvestrovského ejchuhů, dozvěděli jsme se, jací jsme dobří hospodáři, bo jsme hospodařili s přebytkem nějakých 60 miliard Kč. Někteří z nás si to ráno docela pamatují.

21.4.2017 v 12:31 | Karma článku: 21.12 | Přečteno: 561 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Martin Bělík

Pohled na volby očima marketéra

Nechci hodnotit programy stran ani jejich kvalitu a kandidáty. Chci se jen trochu zamyslet, proč byli úspěšní a proč ne. A také bych přidal zamyšlení pro mladé o sociálních sítích.

24.10.2017 v 0:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 6 |

Otto Černý

Kdepak přistěhovalci, národe švédský, vy sami.

Švédskem otřásá skandál. Úspěšný a oblíbený programový ředitel švédského kanálu TV 4 byl svými kolegyněmi nařčený ze sexismu, rasismu, homofobie a sexuálních obtěžování.

23.10.2017 v 21:17 | Karma článku: 33.54 | Přečteno: 1204 | Diskuse

Iva Kabosch

Chci premiéra s koulema aneb ne machiavellismu v praxi!

Otevřený dopis Andreji Babišovi v jeho médiu. Chcete mluvit s občany, tak tady mě máte. Čtěte, reflektujte, diskutujte, reagujte. A hlavně: buďte chlap, nefňukejte a makejte!

23.10.2017 v 21:13 | Karma článku: 20.15 | Přečteno: 700 | Diskuse

Jan Dvořák

Časy se překotně mění. Švejk narazil zpochybněním IQ třetiny voličů

Ano, nastal čas klást si vyšší cíle. A hlavně, už nešvejkovat, a makat. Když nadávat na nové poměry, tak otevřeně, bez dvojsmyslů, aby bylo jasné, jak to myslíte, že nejste anarchistický bořič, ale konstruktivní buřič, buříček.

23.10.2017 v 18:55 | Karma článku: 15.53 | Přečteno: 696 | Diskuse

Zdenek Horner

JakoNacismus v Česku zvedá hlavu

Po volebním úspěchu SPD Tomia Okamury se dalo čekat, že u Jakonacistů dojde okamžitě k posunu dojmu o legalitě propagace fašismu. Pokud laskavého čtenáře zaráží slůvko Jako před slovem Nacismus, vysvětlení je uvnitř.

23.10.2017 v 18:42 | Karma článku: 9.58 | Přečteno: 751 | Diskuse
Počet článků 97 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1188

Ukotven v minulosti, s Blaníkem v zádech, aneb Všechno už tu bylo, kromě rytířů.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.