Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nevěř mEETům, které ti bulíkují

3. 12. 2016 9:27:08
Tak už jEETo tady. Už to spustili. A už taky víme, že někde ještě vydávají účtenky "postaru", jinde zdražili nebo zavedli "babišné" a teď z toho mají na krku ouřad. Co to ale je, to EET? Co to stojí, co to obnáší, co to přinese?

A komu?

Mezi bulíky koluje spousta mýtů a pověr o láci a spasitelnosti EET, která jediná teprve se zlodějíčky zatočí a podnikatelské prostředí narovná... Pojďme si k nim něco říci.

Mýtus první - EET přinese státu spoustu nových informací k odhalení daňových podvodníků
Nepřinese. Už teď platí povinnost mít registrační pokladny, které každou účtenku, každý nákup evidují. EET pouze duplicitně zaznamenává transakce ještě na serverech MF. Jen naiva může doufat, že jen tam. Ale o tom níže.

Mýtus druhý - Pokladnička stojí 5000 a lze si ji odečíst z daní, takže jaké náklady navíc?

Ano, nejlevnější pokladnička stojí do 5000 a fyzická, nikoli právnická osoba, si ji může odečíst z daní. Ale tahle pokladnička umí jen odeslat jedno číslo na FÚ a přijmout FIK. Kdo neví, co to je, najde to na účtence. Jestliže nejste plátci DPH a například máte penzionek o dvanácti lůžkách a děláte tři čtyři platby za týden, pak je to jedno.
Problém nastává ale už u plátce DPH, zejména pokud třeba dělá hostům snídani. Pak musí každou platbu rozdělit do tolika účtenek, kolik použije sazeb DPH. Tedy ubytování 21%, občerstvení 15% a ubytovací poplatek obci 0%. Plus paragon, aby zákazník věděl, za co vlastně platí. Takže za 1 službu 4 účtenky.
Pokud chce kasičku, která umní aspoň sloučit tři účtenky do jedné, už si musí připlatit. Obvyklá taxa je 200 - 250 Kč měsíčně. Plus cca 1000 Kč instalace a zprovoznění software. Tím se počet účtenek sníží v lepším případě na jednu, v horším na dvě.

Restaurace a obchody už to mají horší. Tam vydávají desítky i stovky účtenek denně a není možné z časových důvodů hrát si s blbou kasičkou. Tam už si musíte pořídit vyšší level. Kasa stojí okolo 14 - 15 tisíc, poplatek za licenci na 1 kasu 6 - 9 stovek. Pokud jste doteď neměli skladovou evidenci na položky, pouze na koruny (což doteď bohatě stačilo jak obchodníkům, tak financům), musíte si všechno převést na položky. Udělat mimořádnou inventuru. Nahrát EANy, názvy zboží, ceny. Nebalené zboží nemá EAN, je třeba vytvořit systém PLU-ček...
A nastanou další problémy. Doteď obchodník dával slevu tak, že přepsal cenu a namarkoval cenu po slevě. Teď bude muset vymyslet nový systém slev, protože nelze evidovat jedno zboží s více cenami. A slevovat lze pouze o částku nebo o procenta. Pro bulíka trivialita, pro obchodníka další zbytečná komplikace.
A navíc se o ten systém někdo musí starat. U jedné restaurace nebo obchodu je to práce tak na půl úvazku. Vím, o čem mluvím. U nás už taková kasa běží.
Ergo: Pořizovací Náklady cca 30 tisíc, měsíčně vás to vyjde bratru na 10 000 Kč. Ročně hodně přes 100 tisíc na jednu kasu.

Mýtus třetí - EET prospěje nám všem

EET vymyslel Andrej Babiš. Za jedním z největších prodejců EET systémů stojí Martin Roman, bývalý ředitel ČEZu, vlastník Škody Transportation. Oba oligarchové, magnáti, kterým se mimořádně hodí just-in-time informace o vývoji trhu. Okamžitě se dozvědí, co koupit a co prodat. To je velká výhoda. Jim to opravdu prospěje.
A nám ostatním? Nám to žádný užitek nepřinese. Ti, co obcházejí registrační pokladny, budou obcházet i EET. Podstatou toho všeho je dělat pro takové lidi, kteří účtenku nepotřebují a dovedou mlčet. A takových je pořád dost.

Možná se chytne pár zlodějíčků, ale 18 miliard ročně? Pokud by průměrný lump krátil daň o 100 tisíc ročně, muselo by takových gaunerů být 180 000. 180 tisíc lumpů, z nichž jeden každý by zatajil daňový základ cca 700 000 Kč... Vzhledem k tomu, že do EET se dosud zapojilo asi 40 tisíc provozů, musel by každý z nich krást ještě násobně více...
A že to doženou ty obchůdky na návsích nebo večerky v kočárkárnách? Drtivá většina trhu patří řetězcům a ty už dávno na EET jedou. Tam žádný prostor není.
Ergo - EET poskytne informace obřím investorům, aby investovali s menším rizikem. Nám to akorát zavře hospody.

Mýtus čtvrtý - Tlačítko Nefiskalizovat umožňuje podvádět

Podle toho spolehlivě poznátek skutečného bulíka. Tohle tlačítko způsobí, že se platba neregistruje na serveru FÚ. Proč? No protože zákazník zaplatí převodem! Představte si školní výlet. Děti se najedí, učitel podepíše objednávku a škola zaplatí na fakturu. Ale ty děti jedly kokrétní jídla u konkrétních stolů, někdo je musel uvařit a naservírovat. Ergo - systém to všechno zaevidoval, ale hotovost nepřijal. Takže není důvod tržbu evidovat na FÚ.
A jak poznáte, že neproběhla fiskalizace? Na účtence je to napsané. Paranoidní udavač může hned letět na berňák práskat.

Mimochodem - za první den se jich našlo podle ČT24 130...

Buďte FIK!

Autor: Lumír Vitha | sobota 3.12.2016 9:27 | karma článku: 45.88 | přečteno: 10302x

Další články blogera

Lumír Vitha

Zrušte známkování ve škole! Počkat - není to málo?

Škola. Skoro každý v ní strávil část svého dětství. Někteří dokonce i svou pubertu či část rané dospělosti. Každého absolventa poznamenala. Na každém z nich se podepsala... Prokletá škola!! Jak ji změnit? Zrušme to špatné!

3.10.2017 v 9:03 | Karma článku: 28.35 | Přečteno: 852 | Diskuse

Lumír Vitha

Útok na muslimy v Londýně - teror? Antiteror? Nebo nový trend?

Dnes se na idnes objevila informace o tom, že kdosi najel dodávkou do davu lidí (nejspíše muslimů) před mešitou v Londýně. Zadržený řidič prý chtěl zabít všechny muslimy. Nejspíš podle hesla "Jak vy k my, tak my k vy."

19.6.2017 v 9:52 | Karma článku: 36.78 | Přečteno: 1621 | Diskuse

Lumír Vitha

Nebuďte patetický, Libore Čermáku!

Před chvilkou zveřejnil multiaktivní pan Libor Čermák svůj text o údajně zničeném ŘOPíku na Znojemsku studentem umělecké školy. Jeho text je tak patetický, že si pod ním raději vypnul diskuzi.

7.5.2017 v 20:18 | Karma článku: 23.96 | Přečteno: 971 | Diskuse

Lumír Vitha

Porcování medvěda, který nebyl, aneb volební kampaň zdarma

Sotva jsme po Novém roce rozlepili oko zarudlé ještě stopami silvestrovského ejchuhů, dozvěděli jsme se, jací jsme dobří hospodáři, bo jsme hospodařili s přebytkem nějakých 60 miliard Kč. Někteří z nás si to ráno docela pamatují.

21.4.2017 v 12:31 | Karma článku: 21.12 | Přečteno: 561 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Pavel Vítek

Proč je třeba vypálit Prahu, abychom snížili nezaměstnanost – Bohatství podle F. Bastiata

Dnešní svět je plný nepravostí. Všude se to jen hemží hříšnými službami jako Uber, které jsou dílem samotného Satana! Nové vynálezy nás připravují o práci a volný trh snižuje její hodnotu.

23.10.2017 v 15:59 | Karma článku: 9.53 | Přečteno: 415 | Diskuse

Adam Mikulášek

Nedostatek másla zasáhl i Francii, o bruselské vině však ani slůvko

Zatímco u nás se nadává na zdražení másla, v bohaté Francii mají problém s jeho nedostatkem. Jen další důkaz, že dotační eurosocializmus má podobné slabiny jako ten náš minulý, jen máslo místo toaleťáku...

23.10.2017 v 8:47 | Karma článku: 26.18 | Přečteno: 583 | Diskuse

Adam Mikulášek

Těžba lithia je prý ztrátová. No tak investujme do fabrik na jeho zpracování!

Již léta se mluví o potřebě, aby se tu vyrábělo zboží s vysokou přidanou hodnotou. V případě lithia to znamená místo vývozu „syrového“ lithia tu vybudovat podniky na jeho zpracování, tj. především výroba baterií.

21.10.2017 v 10:37 | Karma článku: 20.22 | Přečteno: 437 | Diskuse

Luboš Smrčka

Regulovat máslo? Jen to ne!

Předvolební čas přináší podivuhodné nápady. Jedním z nich je cosi, co bychom mohli nazvat „diskusí“ o regulaci ceny másla. Rozumím, že se nikomu nechce platit 65 korun za čtvrt kila, ale cenová regulace by byla krok do pekla.

20.10.2017 v 9:23 | Karma článku: 21.31 | Přečteno: 1171 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Tunel z lithia?

Copak by to bylo za volby, kdy se pár dnů před nimi nerozhořela taková pěkná a typicky česká kauzička?

20.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 45.72 | Přečteno: 10624 | Diskuse
Počet článků 97 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1188

Ukotven v minulosti, s Blaníkem v zádech, aneb Všechno už tu bylo, kromě rytířů.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.