Co se děje na poli - místo hnojení půdy dojení? (1. část)

20. 08. 2019 6:30:35
Základní vazbou umožňující zdravé zemědělské hospodaření je vzájemná výměna živin mezi rostlinnou a živočišnou výrobou. Pokud je z nějakého důvodu tato vazba narušena, nastupují náhradní řešení.

Člověk by řekl, že hnojení je dodávání živin plodinám, aby se mohly řádně vyvíjet. Ale je to opravdu tak? Z toho, co jsem napsal v perexu, vyplývá, že rozhodně ne tak docela.

Většina kulturních plodin čerpá živiny z vrchní vrstvy půdy mocné asi 30 cm. Tato vrstva se nazývá ornice. Na první pohled bychom řekli, že ornice je hlína jako každá jiná, ale to bychom se velmi mýlili. Ornice se od "normální" hlíny liší tím, že v ní kypí a bují půdní život.

Půdní život je velmi složitý a ucelený ekosystém. Skládá se ze živé a neživé části. Neživou částí je humus, živou částí jsou organizmy od jednobuněčných bakterií přes hmyz, žížaly, drobné obratlovce až po různé plísně, houby a další vegetaci, pro něž humus vytváří optimální "domov". Zlepšuje strukturu půdy, vytváří dutiny pro hromadění vzduchu či vody, usnadňuje živočichům zpracovávání půdy. Zadržuje vodu, udržuje půdu kyprou, umožňuje růst kořenových systémů rostlin včetně hlíz či bulev. Až teprve tento ekosystém poskytuje rostlinám prostředí pro správný růst, zejména pro správnou výživu. Celý systém zpracovává vše, co se do půdy dostane, a přeměňuje to v první řadě na látky sobě vlastní, a následně pak na látky vlastní rostlinám.

Kvalita půdy přímo závisí na množství a kvalitě humusu, který obsahuje. Nejkvalitnější černozemě (u nás se nevyskytují) obsahují 5 a více procent humusu, kvalitní hnědozemě u nás, především na jižní Moravě, mají okolo 4 %. Ostatní půdy mají méně. Horské a podhorské oblasti mají často i méně než 2 % humusu.

Pominu-li pozemky ležící ladem, kde obnova humusu probíhá přirozenou cestou, máme k dispozici 3 možnosti, jak humus v půdě doplňovat:
1) animálním hnojením (statkovými hnojivy, především hnojem),
2) zeleným hnojením
3) kompostem a dalšími přísadami nezemědělského původu (rašelina apod.)

Animální hnojení je pro zemědělskou výrobu klíčové. Je ze všech způsobů nejlevnější (živočišná výroba, hlavně chov skotu, ho vyprodukuje velké množství), nejkomplexnější (obsahuje jak humusotvorné přísady, tedy hlavně slámu, tak i živiny, a to dokonce ve velmi vyváženém poměru uhlík/dusík), přírodně "friendly" a lze ho uchovávat prakticky neomezeně dlouho (nekazí se).

Zelené hnojení může nastoupit tam, kde je větší podíl chovu prasat, produkující kejdu. Pole se osévá rychle rostoucími plodinami - směskami, hořčicí, které se, až narostou, zaorají. Zdánlivě to nemá logiku - rostliny přece vyčerpají živiny a pak je zase vrátí. Ale ze školy víme, že rostliny vstřebávají vzdušný oxid uhličitý, uhlík si ponechají pro vlastní buněčné struktury a kyslík vrátí do vzduchu. Zelené hnojení tedy obohatí půdu hlavně uhlíkem, který doplní dusíkem kejda.

Kompost je řešení spíš na zahrádku. Pro zemědělskou výrobu je poměrně drahý, kyselý, přibývá pomalu a není ani zdaleka tak humusotvorný jako předchozí dva způsoby.

Suma sumárum - správné hnojení nekrmí rostliny, ale půdu. Tu je třeba udržovat v kondici, aby dala vzejít dobré, kvalitní a zdravé úrodě.

A tady něco pro potěchu oka - legendární RUR 5 v akci :-)

Příště o průmyslových hnojivech.

Autor: Lumír Vitha | úterý 20.8.2019 6:30 | karma článku: 21.73 | přečteno: 747x

Další články blogera

Lumír Vitha

Za co bych stávkoval? - Pokračování

Nebo spíš rozvinutí toho, co jsem napsal v pátek. To proto, že debata pod článkem se stočila pouze na školné, jako kdybych označil školné za univerzální všelék. V úvodu pro přehlednost zopakuju stěžejní odstavec zmíněného textu.

27.11.2023 v 6:04 | Karma článku: 18.24 | Přečteno: 285 | Diskuse

Lumír Vitha

Za co bych stávkoval?

Na pondělí se chystá generální stávka, byť podle způsobu informování médií to vypadá jako stávka učitelů za vyšší platy. No neva, zůstanu jako učitel u toho, že i tak se to dá vyložit a že tudíž celkem snadno dopředu odhadnu,

24.11.2023 v 8:24 | Karma článku: 31.65 | Přečteno: 791 | Diskuse

Lumír Vitha

Je Prigožin skutečně mrtvý?

Po středeční nehodě letadla na trase Moskva - Petěrburg existuje možnost, že opravdu mrtvý je. I když - řečeno slovy klasika - možná ještě trochu žije.

25.8.2023 v 13:25 | Karma článku: 10.31 | Přečteno: 339 | Diskuse

Lumír Vitha

Hybrindák už bůhvíkolikátý aneb Někdo se hybridem už narodil

Minule jsem skončil u hybridů, které už se aspoň chvilku umějí chovat jako elektromobily. Řeč byla o vozech, které vycházejí ze sériových modelů a využívají s nimi mnoho společných dílů, včetně poháněcí soustavy. Ale na konci

22.6.2023 v 9:07 | Karma článku: 5.92 | Přečteno: 224 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Otevřený dopis k referendu o větrných turbínách v Líšťanech u Loun

Dne 22.března proběhlo v obci Líšťany na Lounsku referendum o výstavbě větrných elektráren. Jen třetina hlasovala pro. Doufejme, že občané za dva roky názor změní. Nebo budeme raději spoléhat na drahou jadernou energii?

24.3.2024 v 9:47 | Karma článku: 8.68 | Přečteno: 538 | Diskuse

Milan Smrž

Také jste proti Green Dealu?

Protesty zemědělců v Evropě i mnoho příspěvků na sociálních sitích nesou pečet protestu proti Green Dealu. Kdo tomu tleská?

3.3.2024 v 22:32 | Karma článku: 21.26 | Přečteno: 6057 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Baterky, kam se podíváš

Poslední dekáda byla ve znamení obrovského nárůstu výroby baterií, tedy lépe řečeno, akumulátorů. Připadá mi to jako druhá elektrifikace. Na baterie bude po čase zřejmě všechno.

3.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 6.42 | Přečteno: 342 | Diskuse

Petr Hariprasad Hajič

Tak co hoši a holkiíí, jakxte na tom s tem vodíkem?

Zelená vodíková produkce je další dílek do dekarbonizační skládačky udržitelného rozvoje. Byla jen otázka času, kdy na vodík dojde v praxi a loni nastala úplná exploze publicity. Toto třaskavé téma stojí za pozornost.

1.3.2024 v 8:21 | Karma článku: 7.44 | Přečteno: 293 | Diskuse

Vašek Brynda

Co je eko kůže a proč je pravá kůže ekologičtější?

Není to tak dávno, kdy se na trhu objevily pojmy, jako je eko kůže a veganská kůže. Mnoho lidí znejistělo a začalo považovat pravou kůži za neekologickou, a naopak slepě opěvovat tyto nové materiály. Jak je to ale skutečně?

19.2.2024 v 13:03 | Karma článku: 22.75 | Přečteno: 436 | Diskuse
Počet článků 219 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1277

Narcistní civilizace se vyznačuje tím, že v totalitě komunikačních technologií prakticky nekomunikuje, jen vytváří hluk.

Závěr: Internet je dokonalý vynález. Bez něho by blbost chřadla.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...