Co bude po lockdownu?

Přichází další utahování šroubů doprovázené obvyklou formulí: "Musíme to ještě chvíli vydržet". Posloucháme to a držíme rok a konec je v nedohlednu.

Scénář je stále stejný. Vyhlásí se nouzový stav, utáhnou se šrouby, pak se slíbí, že se rozvolní, firmy a firmičky se připraví, nakonec se nic neotevře, protože situace je tristní, napjatá, kritická, prostě nedobrá, však víte, musíme to opravit a ještě chvíli vydržet.

OK. Vydržíme, za chvíli přijde jaro, vlna se přežene, bude líp. A co pak?

Co na podzim, až přijdou první plískanice? Co před vánoci, až přijdou první mrazíky? Co v únoru, až přijde tradiční epidemie respiračních onemocnění? 

Zase budeme sedět doma zavření a poslouchat, jak je situace zlá a jak to musíme ještě chvilku vydržet?

Je tu někdo, kdo věří tomu, že vakcíny na aktuální mutace budou účinkovat i na ty budoucí, navzdory tomu, že na chřipku, která je dle rouškařů pouhým odvarem kovidu, je třeba očkovat každý rok znovu, a to dokonce vakcínou, která chrání pouze před předpokládanými kmeny chřipky pro příští sezónu?

Nebo snad je někdo skutečně přesvědčen o tom, že se virus dá nějakým lockdownem vyhubit?

Virus jasně prokázal, že si bude dělat, co chce. Nezmizí, nelekne se nás, bude dál obcházet naše roušky i vakcíny. Bude dál napadat a vážně ohrožovat lidi staré a vážně nemocné, lidi s přecitlivělou imunitou a dalšími dispozicemi.

Proto je třeba, aby stát začal neprodleně pracovat na restrukturalizaci zdravotnictví, které bude muset tuto situaci v budoucnu zvládat.
Aby pracoval na restrukturalizaci školství, které díky distanční a on-line výuce získalo další velmi mocné nástroje, pomocí kterých může výuku posunout na kvalitativně vyšší stupeň a pomůže omezit přímé kontakty, aniž by omezilo ty sociální.
Aby pracoval na posílení důvěry podnikatelské sféry v obory, které jsou dnes nejpostiženější - turistický ruch, pohostinství, maloobchod všeho druhu, služby jako kadeřnictví, wellness, sportovní areály - aby se tyto provozovny nejen nezavíraly, ale aby jejich majitelé a provozovatelé opět získali důvěru v budoucnost oboru, ve kterém podnikají. Aby živili sami sebe i stát.
Zvýšit platy zdravotníkům, aby neměli důvod odcházet do ciziny.

Kde na to vzít? V první řadě skutečnými a relevantními daty podložit uzavření či otevření provozoven nejrůznějších služeb, obchodů, sportovních areálů a podobně. Kosí virus například prodavačky a prodavače v obchodech? Přestože jsou v každodenním, velmi těsném kontaktu se stovkami lidí, obchody nekolabují z nedostatku personálu. A jestliže nekolabuje personál, zcela zjevně nebudou kolabovat ani zákazníci, jejichž vzájemný kontakt je ještě méně intenzivní.
Na základě toho otevřít vše, co otevřít lze, ať si na sebe vydělá každý, kdo může. A takto ušetřené miliardy mohou okamžitě směřovat do zdravotnictví.

Pokud se tohle nezačne dít, ta chvíle, po kterou budeme držet, bude doživotní. A paradoxně - bude tím kratší, čím budou generace mladší, protože ekonomické a sociální prostředí opravdu zkolabuje. Kolaps zdravotnictví proti tomu bude opruzená prdýlka.

Hezký den!

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Lumír Vitha | čtvrtek 25.2.2021 6:15 | karma článku: 27,24 | přečteno: 745x